6. den

Míjíme hranice s Čínou z Lao Cai už jen kousek….Kdy už ten kopec skončí? Asi tak za 34 km 😅 Doping ve formě cukrové třtiny nám stačil pouze na 20 km. Jirku bolí záda a Kája má strach, že skončí pod koly náklaďáků. Sesedáme a chvilku tlačíme, najednou u nás zastaví Jeep a místní pán nám nabízí odvoz, neváháme a už se vezeme. Během jízdy se nám vyřeší ubytování, řidič je majitel hotelu. Unavení, ale rádi, že jsme dorazili do Sapy. Horká sprcha a velké prádlo je naší odměnou. Večer Kája zjišťuje, že má od místního hmyzu okousané nohy.

🇬🇧 6. Day

Passing the border with China from Lao Cai just a short distance away….When will the hill end? In about 34 km 😅 Doping in form of sugar cane was enough for only 20 km. Jirka’s back hurts and Kaya is afraid she will end up under wheels of trucks. Getting of and push our bikes for a while, suddenly a Jeep stops and a local gentleman offers us a ride, we don’t hesitate and we are going. During the ride we sort out our accommodation, the driver is a hotel owner. Tired, but happily arrived in Sapa. A hot shower and big laundry is our reward. In the evening, Kája discovers that her legs have been bitten off by a local insect.

#bikepacking #vietnamonbike #czechcouple #goingtosapa #sapa #holidayinvietnam #travelingtheworld #kindpeople #jeepride #sugarcanejuice #insectbites #tiredness #climbinguphill